משפצים ובוחרים: אדריכל או מעצב פנים?

חסכתם כסף, הילדים גדלו, התנאים הבשילו ואתם רוצים סוף סוף לשפץ את הבית. יש לכם רעיון כללי לאיך הייתם רוצים שהבית יראה, אבל אתם לא מצליחים לתרגם את הרעיונות האלה לתמונה ברורה? בדיוק בשביל זה יש אדריכלים ויש מעצבי פנים מובילים בעולם. אבל במי לבחור? תשובות במדריך הבא.

בחירת מעצב פנים או אדריכל היא קריטית למימוש החזון הכללי שלכם בנוגע לשיפוץ הבית. רבים מעדיפים להישען על קבלני שיפוץ בלבד, וסומכים על עצמם ועל קבלני השיפוץ שיצליחו להוציא את כל הרצונות שלהם ממחוזות הדמיון אל המציאות. אלא שבמציאות, הדמיון בדרך כלל לא מתממש, ואתם מקבלים תוצר שונה מהותית ממה שקיוויתם לקבל. 

אתם משפצים את הבית שלכם אחת לעשר – חמש עשרה שנה ולעיתים גם בפרקי זמן ארוכים יותר, ובסופו של דבר קבלן השיפוצים ימשיך לעבודה הבאה ואתם תישארו עם הבית במצב החדש. מתלבטים בין סוגים שונים של קרמיקה למטבחים? אדריכל או מעצב פנים מקצועי יידעו לתרגם את הרצונות שלכם לתוכנית שיפוץ ממשית, כך שהתוצר שתקבלו יהיה הקרוב ביותר למה שדמיינתם. אז במי לבחור, מעצב פנים או אדריכל?

ההבדל שבין מעצב פנים לאדריכל

ההבדל בין מעצב פנים לאדריכל מתחיל כמובן בהכשרה המקצועית של כל אחד מהם, ההסמכות שלהם וההגבלות שחלות על כל אחד מהם.

אדריכלים – אדריכל מוסמך לעסוק בתכנון בנייה לאחר שעבר מסלול לימודים בן חמש שנים במוסד מוכר בארץ, או במוסד רשמי בעולם בכפוף להוכחת מהימנות אותו מוסד בו למד. עם תום הלימודים, האדריכל עובד מסלול הכשרה נוסף של התמחות, שבסופו עליו לעבור בהצלחה את בחינת ההסמכה של משרד העבודה והרווחה ולהירשם כאדריכל מן המניין. 

תעודת האדריכל שניתנת למי שצלח את המסלול הארוך היא מטעם משרד הכלכלה, והיא מאפשרת לאדריכל לתכנן בתים ללא הגבלת גובה. ישנו מסלול נוסף, קצר יותר בשנתיים מהמסלול המלא, שמכשיר הנדסאי אדריכלות לתכנן בתים עם הגבלת גובה מסוימת.

מעצב פנים – בכל הנוגע להסמכת מעצבי פנים דירות, רק שלושה מוסדות ללימודים גבוהים בארץ מכשירים את מעצבי הפנים במסלול שבסופו התלמידים מקבלים תואר אקדמי. מעצב פנים רשאי לבצע הום סטיילינג ןלעצב את חלל הפנים בלבד, ואינו רשאי לתכנן בנייה.

אם אתם מתכוונים לשפץ את פנים הבית בלבד, בלי לשבור קירות תומכים, לבנות קירות חיצוניים, או לבצע סגירת חורף, תוכלו בהחלט ליהנות משירותיו של מעצב פנים מקצועי. במידה ושיפוץ כולל את אחד המרכיבים שצוינו מעלה, אתם תצטרכו לבחור בשירותיו של אדריכל מקצועי. במידה והחלטתם לבצע שיפוץ רחב מומלץ לבצע בדיקה לאיתור נזילות כדי לשקול החלפה של צנרת הבית בכדי למנוע שבירת ריצוף בשלב מתקדם יותר.

כך תבחרו אדריכל ומעצב פנים

בדקו את רמת ההכשרה – כאמור, בעל המקצוע שתבחרו צריך להתאים לאופי השיפוץ שאתם מתכננים. משרדי עיצוב פנים בחיפה או בכל מקום אחר בארץ, נותנים בדרך כלל את השירותים הללו בצורה משולבת, כך שפניה לחברת אדריכלות ועיצוב פנים גדולה יכולה לחסוך מכם את המאמץ שבחיפוש אחר תעודות הכשרה ותדאג לכך שלא תיפלו למלכודות כמו ‘אדריכל פנים’, כשמה שאתם מקבלים זה בעצם מעצב פנים שמציג את עצמו כאדריכל.

הקשיבו להמלצות וצאו לשטח – בסופו של דבר, האופציה הישנה והטובה של המלצה על חברה או על בעל מקצוע היא עדיין הגורם המשפיע ביותר בבחירת אדריכל או מעצב פנים. הקשיבו להמלצות, ויותר מכך, צאו וראו בעצמכם. חברת אדריכלות ועיצוב פנים גדולה ורצינית תציע לכם בעצמה להגיע ולראות פרויקטים שהיא ביצעה בסגנון השיפוץ שאתם מתכננים, כך שתוכלו לקבל מושג לא רע לגבי מה שצפוי בפרויקט השיפוץ שלכם.

עומדים לשפץ את הבית? חברת אדריכלות ועיצוב פנים מקצועית תשמח לסייע לכם בכל שאלה, התייעצות או בקשה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *