אדריכלות מודרנית

תוכן עניינים

אנשים רבים חושבים שאדריכלות מודרנית היא פשוט כל מה שחדש, או כל בניין שנראה נקי ומשופץ. מחשבה מוטעית זו בדרך כלל נובעת מהבלבול של אדריכלות מודרנית עם אדריכלות עכשווית. 

למעשה, אדריכלות מודרנית היא סגנון בפני עצמו – ייחודי, מרתק ומלא השראה. כמעט בכל בית שאנחנו מתכננים, ניכרת השפעת האדריכלות המודרנית. בכל בניין ובכל עיצוב שסביבנו ניתן לזהות את השפעת הזרם החשוב הזה. 

אז מהי אדריכלות מודרנית? באילו דרכים היא מתבטאת? ואיך היא עוזרת לנו בתכנון הבית, הדירה או חלל העבודה העתידיים שלנו? המאמר הזה מיועד לאלו מכם שרוצים להבין את הדברים לעומק, ולא מוכנים להתפשר על הפרטים הקטנים. אחרי שתקראו את המאמר שלפניכם, גם אתם לא תוכלו לפספס את השפעותיה של האדריכלות המודרנית.

אדריכלות מודרנית: איפה זה התחיל?

שורשיה של האדריכלות המודרנית נעוצים בחלק הראשון של המאה העשרים. מאז ועד עכשיו היא ממשיכה להשתנות, להתעדכן ולהתפתח. אמנים רבים משלבים את סגנון האדריכלות המודרנית עם סגנונות נוספים, ליצירת מראה עדכני ומתוחכם.

אחד המאפיינים המזוהים ביותר עם האדריכלות המודרנית הוא בנייני הבאוהאוס. בנייני באוהאוס הינם בניינים אורבניים בעלי פינות עגולות, אשר ניתן לראות בערים שונות בישראל ובעולם. אם אתם מחפשים בנייני באוהאוס, כדאי לכם לעשות סיבוב בחיפה או כמובן בתל אביב, המטרופולינים הגדולים אשר זכו בבניינים מסוג זה. 

אך למרות פינות הבאוהאוס העגלגלות, רוב הבתים שנבנו בהשפעת האדריכלות המודרנית הם בעלי זוויות חדות של 90 מעלות. ניתן לראות זאת הן במבנה החיצוני, בעל הגימורים חזקים והמראה יציב והעוצמתי, והן בעיצוב הפנים. הזויות החדות מתכתבות עם המינימליזם והפונקציונליזם שמאפיינים את הסגנון המודרניסטי.

מבית קטן בערבה ועד לבטון, זכוכית ופלדה: החומרים אשר מאפיינים את האדריכלות המודרנית

כפי שאתם אולי יודעים, המחצית הראשונה של המאה העשרים מזוהה עם המהפכה התעשייתית. בתקופה זו נכנסו לשימוש חומרים כגון זכוכית, פלדה וכמובן בטון מזוין. לדברים אלו הייתה השפעה גדולה מאוד על עולם האדריכלות ותכנון המבנים. האפשרות לבנות קירות ורהיטים מחומרים חזקים יותר הייתה כמו מכרה זהב עבור רבים, שהעדיפו להפסיק להשתמש בחומרים אשר העמידות שלהם בפני פגעי מזג האוויר, שריפות וכו’ הייתה נמוכה. 

כיום, האפשרויות שעומדות בפנינו הן רבות. ניתן ליצור שילובים יפהיפיים אשר מגלמים בתוכם את הטוב מכל העולמות. אנחנו יוצרים שילובים מחומרים רכים יותר, אשר יוצרים אווירה מרגיעה וביתית, ובין חומרים מודרניים אשר נותנים נגיעות עיצוביות מדוייקות ועוצמתיות. לדוגמה, השילוב בין עץ מלא ובטון בגוון אפור בהיר יכולים להפוך כל מטבח למרחב הבישול האולטימטיבי.

ארגון החלל על פי סגנון האדריכלות המודרנית: פונקציונליות היא שם המשחק

כבר דיברנו על היסטוריה ועל חומרי העבודה שמאפיינים את האדריכלות המודרנית, אך כמובן שלא נשכח את החלק החשוב ביותר: עיצוב החלל. על פי האדריכלות המודרנית, נרצה ליצור חללים נוחים ונקיים, בלי “קשקושים” מיותרים. לשם כך נשמור על מרחבים פתוחים, לא עמוסים, עם כמות קטנה יחסית של רהיטים. 

כמובן שככל שכמות הרהיטים קטנה, כך עולה האיכות והדיוק שלהם. באדריכלות המודרנית, נדאג שכל פרט יתאים לחדר בצורה מושלמת. מי מכם שמכיר את זרם המינימליזם בוודאי יודע כי ככל שיש פחות חפצים, כך כל אחד מהם דורש יותר שיקול דעת ומחשבה מעמיקה.

משטחי זכוכית שקופים ומרהיבים: טרנד שהוא גם מודרני וגם עכשווי

אחד הטרנדים האהובים עלינו ביותר אשר שואב את השראתו מתחום האדריכלות המודרנית הוא משטחי זכוכית שקופים וגדולים. משטחים אלו יכולים לבוא בדמות חלונות גדולים, דלתות הזזה נוחות, ואפילו מחיצות בפנים הבית. 

הסיבה שאנחנו כל כך אוהבים את הטרנד הזה הוא השילוב חסר התחליף בין פונקציונליות בלתי מתפשרת לבין יופי ופשטות. משטחי זכוכית מאפשרים כניסה של אור יום נעים, וכן העמידות שלהם היא גבוהה ביותר. התוצאה המתקבלת היא קיר ייחודי שמחמיא למרחב הכללי.

אם אתם מתחברים לסגנון המודרני, אנחנו באינדור נספק לכם שירותי אדריכלות ועיצוב מודרני בדיוק כמו שאתם חולמים. השאירו לנו פרטים או חייגו אלינו 052-4506262